Gustul pentru lectură se învaţă


slide1

Câți dintre dvs. nu ați fost măcar o dată cuprinși de disperare pentru că cei mici nu mai citesc aproape nimic? De câte ori nu ați ținut discursuri inspiraționale sau moralizatoare, nu ați insistat să deschidă cartea și să descopere (măcar) lumea lui Jules Verne? Când a fost ultima dată când v-ați supărat că fiul/fiica dvs. nu poate povesti coerent ce i s-a întâmplat și nu se exprimă în scris așa cum ar trebui?

În mod cert, copiii noștri nu mai au răbdare, într-o lume în care Google face multe lucruri în locul lor. Iar când calculatorul şi tableta se închid, copilul rămâne fără cunoștințe, cu puţine cuvinte care se combină cu greutate, de multe ori într-o româno-engleză nenaturală.

La Şcoala de Cuvinte creăm experiența de lectură și gândire atât de necesară copiilor noștri. Vă invităm cu încredere alături de noi:

– să le oferim lecturi interesante care să vorbească pe limba lor și să-i captiveze

– să îi ajutăm să înţeleagă ce citesc

– să le explicăm cum să îşi ordoneze în scris ideile

– să îi stimulăm să scrie compuneri creative

– să le explicăm cum se rezumă

– să le oferim pretexte creative pentru descriere, povestire, dialog

– să le arătăm cum se analizează diferite tipuri de text

– să îi ajutăm să îşi argumenteze diferitele idei

– să îi susţinem să scrie pe baza unor texte date

– să îi stimulăm să vadă conexiunile între textele citite

– să punem bazele culturii generale

Gustul pentru lectură se învaţă la Şcoala de Cuvinte!