Ateliere pentru copii


slide2

Ați crezut mereu că învăţarea înseamnă memorare? E timpul să luaţi în calcul varianta în care învăţarea înseamnă gândire, înţelegere, corelaţii, creativitate. Iar Școala de Cuvinte vă este partener pentru a descoperi și a dezvolta potențialul copiilor, aducându-le cunoaștere și bucurie. Suntem aici pentru a-i obișnui să gândească, să exprime, să argumenteze, pentru a le permite să aibă şi să susţină păreri.

Promitem atmosferă prietenoasă, creativitate și stimulare intelectuală, căci plictiseala ne este perfect necunoscută! La Şcoala de Cuvinte, copiii învață  redacteze diferite tipuri de text şi să citească activ, să înțeleagă, să facă legături și să integreze lecturile într-un sistem mai amplu. Totul într-o manieră prietenoasă, creativă, atractivă.

Ce urmărim?

  • Pe termen scurt: tehnici utile, dezvoltarea vocabularului, a creativităţii şi a imaginaţiei.
  • Pe termen mediu: tipuri de compunere (argumentativă şi creativă) cerute la toate examenele naționale.
  • Pe termen lung: dobândirea unei rigori a scrisului, cultivarea gustului pentru lectură, practicarea unei lecturi participative, deschiderea spre universalitate.

De ce noi?

– stimulăm creativitatea
– scoatem la lumină şi cultivăm valoarea
– credem în învăţarea prin metode moderne, fără constrângeri
– creăm un mediu de învăţare plăcut şi prietenos
– ne este străin cuvântul “plictiseală”

 Cum?

– jocuri de rol
– lucru în echipă
– postere
– scriere creativă
– lectură critică
– lectură expresivă
– rescrierea într-un registru diferit

Ateliere de redactare şi lectură pentru copii mai mari și mai mici – Cu noi, învățarea înseamnă bucurie!